Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 33
Vyberte si nemovitost
Realitní zpravodaj

Co je to byt zvláštního určení a kdo v něm může bydlet

Co je to byt zvláštního určení a kdo v něm může bydlet
28.3.2024 - Byty zvláštního určení a jejich užití stanovuje občanský zákoník. Tyto byty byly součástí již minulého zákona a nyní jsou v podobných intencích uzákoněny také. Jejich zřizování a využití..

Jak bydlí české domácnosti v evropském srovnání?

Jak bydlí české domácnosti v evropském srovnání?
25.3.2024 - Náklady na bydlení obecně představují nejvýznamnější položku spotřebních výdajů domácností. Zatímco průměrná evropská domácnost za bydlení včetně energií a dalších plateb v roce 2021..

Koupě pozemku s projektem a stavebním povolením. Jaké to má výhody a jaká úskalí?

Koupě pozemku s projektem a stavebním povolením. Jaké to má výhody a jaká úskalí?
20.3.2024 - Stává se to, člověk zakoupí pozemek, nechá si vypracovat projekt pro rodinný dům, zažádá o stavební povolení – a pak je všechno jinak. Osobní poměry se často během několika měsíců či roku..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Blog » Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Družstevní byt má svá specifika, a ta se promítají do celého procesu koupě, převodu, bydlení či prodeje tohoto bytu. Článek se věnuje výhodám a nevýhodám, které s sebou přináší právě družstevní bydlení.

buildings-498198_640

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody koupě družstevního bytu?

Řekněme, že máme mladý pár, kolem 33 let s jedním dítětem. Proč by si měli pořídit družstevní byt, jaké jsou plusy a mínusy družstevního bydlení?

Odpověď je jednoduchá – družstevní byt je levnější, tedy znamená nižší náklady, často na kratší dobu. Na byt v osobním vlastnictví si pravděpodobně budete muset vzít vysokou hypotéku a budete značně finančně zatíženi po delší dobu.
Další výhodou družstevního bytu je, že koupě či prodej takového bytu je poměrně rychlá záležitost – u družstevního bytu se „pouze“ převádí podíl v bytovém družstvu, což trvá maximálně v řádech dní, zatímco zápis do katastru nemovitostí u bytů v osobním vlastnictví může trvat i několik měsíců. Družstvo navíc nemá pravomoc schvalovat převod družstevního podílu, tedy zde nejsou žádné další průtahy případného převodu.
Co se týče převodu bytu v osobním vlastnictví, ten, kdo byt kupuje platí daň z nabytí nemovitých věcí. U družstevních bytů se žádná daň neplatí z důvodu převodu podílu v bytovém družstvu.
Jednou z nevýhod družstevního bytu jsou stanovy, ve kterých si může družstvo stanovit a upravit svá práva. Často si bytové družstvo ve stanovách vymíní zaplacení úhrady za převod podílu v bytovém družstvu či udělení souhlasu nájemníkovi, který by chtěl byt pronajmout. U bytů v osobním vlastnictví tyto požadavky úplně odpadají – byt je Váš a tečka.
Nevýhodou je i to, zda družstvo splácí úvěr. Pak se Vám totiž zvýší nájemné.

Na pomezí mezi výhodou a nevýhodou je činnost správce družstva. Ta by měla být výhodou v tom, že se stará o společné prostory domu, ale nevýhodou je, pokud se dostane do platební neschopnosti, pak ručí celým svým majetkem i majetkem družstva, tzn. problémy by měli i členové družstva, a proto je výhodné zvolit osobu, která je zodpovědná.
U družstevního bytu může dojít ke vzniku Společenství vlastníků jednotek (SVJ), a to i ze zákona - bez souhlasu vlastníků jednotek, pokud je v domě alespoň pět bytových jednotek a tři z nich vlastní odlišní lidé. Pokud SVJ se rozhodne si vzít úvěr a nebude jej splácet, pak vlastníci bytů o ně mohou přijít.

Při koupi družstevního bytu, ale existují i určitá rizika (stejně jako u koupě bytu do osobního vlastnictví). Jednak by si kupující měl obstarat nájemní smlouvu, potvrzení družstva že převádějící osoba je členem družstva, potvrzení o tom, že byt není zadlužen či že s ním není spojen nezaplacený nájem, dohodu o převodu členství a protokol o předání bytu.