Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 52
Vyberte si nemovitost
Realitní zpravodaj

Bude rok 2020 ve stavebním spoření lepší než ten loňský?

Bude rok 2020 ve stavebním spoření lepší než ten loňský?
16.1.2020 - Stavební spořitelny v posledním měsíci loňského roku uzavřely 4257 úvěrů, což je o 3,2 % méně než v roce předchozím, v celkovém objemu 4,677 miliard korun. Oproti stejnému období..

Bydlíte u vody? Možná máte šanci vyrobit si ekologickou energii

Bydlíte u vody? Možná máte šanci vyrobit si ekologickou energii
14.1.2020 - Vodní elektrárny patří k ekologicky nejšetrnějším způsobům získávání elektřiny, zejména díky nízké produkci emisí. Počet malých vodních elektráren pomalu, ale přece jen roste.

Jaké jsou hlavní povinnosti stavebníka při přípravě a provádění stavby?

Jaké jsou hlavní povinnosti stavebníka při přípravě a provádění stavby?
13.1.2020 - Povinnosti a odpovědnost osob při přípravě a provádění staveb je dána pro stavebníka § 152 stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Stavebník musí splnit všechny povinnosti a zajistit řádné..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Blog » Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Družstevní byt má svá specifika, a ta se promítají do celého procesu koupě, převodu, bydlení či prodeje tohoto bytu. Článek se věnuje výhodám a nevýhodám, které s sebou přináší právě družstevní bydlení.

buildings-498198_640

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody koupě družstevního bytu?

Řekněme, že máme mladý pár, kolem 33 let s jedním dítětem. Proč by si měli pořídit družstevní byt, jaké jsou plusy a mínusy družstevního bydlení?

Odpověď je jednoduchá – družstevní byt je levnější, tedy znamená nižší náklady, často na kratší dobu. Na byt v osobním vlastnictví si pravděpodobně budete muset vzít vysokou hypotéku a budete značně finančně zatíženi po delší dobu.
Další výhodou družstevního bytu je, že koupě či prodej takového bytu je poměrně rychlá záležitost – u družstevního bytu se „pouze“ převádí podíl v bytovém družstvu, což trvá maximálně v řádech dní, zatímco zápis do katastru nemovitostí u bytů v osobním vlastnictví může trvat i několik měsíců. Družstvo navíc nemá pravomoc schvalovat převod družstevního podílu, tedy zde nejsou žádné další průtahy případného převodu.
Co se týče převodu bytu v osobním vlastnictví, ten, kdo byt kupuje platí daň z nabytí nemovitých věcí. U družstevních bytů se žádná daň neplatí z důvodu převodu podílu v bytovém družstvu.
Jednou z nevýhod družstevního bytu jsou stanovy, ve kterých si může družstvo stanovit a upravit svá práva. Často si bytové družstvo ve stanovách vymíní zaplacení úhrady za převod podílu v bytovém družstvu či udělení souhlasu nájemníkovi, který by chtěl byt pronajmout. U bytů v osobním vlastnictví tyto požadavky úplně odpadají – byt je Váš a tečka.
Nevýhodou je i to, zda družstvo splácí úvěr. Pak se Vám totiž zvýší nájemné.

Na pomezí mezi výhodou a nevýhodou je činnost správce družstva. Ta by měla být výhodou v tom, že se stará o společné prostory domu, ale nevýhodou je, pokud se dostane do platební neschopnosti, pak ručí celým svým majetkem i majetkem družstva, tzn. problémy by měli i členové družstva, a proto je výhodné zvolit osobu, která je zodpovědná.
U družstevního bytu může dojít ke vzniku Společenství vlastníků jednotek (SVJ), a to i ze zákona - bez souhlasu vlastníků jednotek, pokud je v domě alespoň pět bytových jednotek a tři z nich vlastní odlišní lidé. Pokud SVJ se rozhodne si vzít úvěr a nebude jej splácet, pak vlastníci bytů o ně mohou přijít.

Při koupi družstevního bytu, ale existují i určitá rizika (stejně jako u koupě bytu do osobního vlastnictví). Jednak by si kupující měl obstarat nájemní smlouvu, potvrzení družstva že převádějící osoba je členem družstva, potvrzení o tom, že byt není zadlužen či že s ním není spojen nezaplacený nájem, dohodu o převodu členství a protokol o předání bytu.