Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 42
Vyberte si nemovitost
Realitní zpravodaj

Drahé bydlení nutí mladé žít déle u rodičů

Drahé bydlení nutí mladé žít déle u rodičů
26.6.2019 - Z nedávno zveřejněných demografických údajů Statistického úřadu EU (Eurostat) vyplývá znepokojující zjištění. Ve věku od 25 do 34 let žije ve společné domácnosti s rodiči 28,5 % Evropanů...

Odmítá spoluuživatel opustit váš byt? Jednejte podle práva

Odmítá spoluuživatel opustit váš byt? Jednejte podle práva
25.6.2019 - Chystáte se prodat nebo pronajmout váš dům či byt, ale brání vám v tom osoba, která v něm s vámi bydlí a odmítá obydlí opustit? Nebo se bojíte, že u vás zazvoní exekutoři pro dluhy..

Zpětná hypotéka - přilepšení k důchodu nebo špatná investice?

Zpětná hypotéka - přilepšení k důchodu nebo špatná investice?
24.6.2019 - Reverzní neboli obrácená hypotéka je ve Spojených státech a mnoha zemích západní Evropy běžným produktem. Zpočátku ji někteří experti u nás považovali spíše za rizikovou investici. Ovšem..
Nacházíte se: Úvod » Blog » Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Družstevní byt má svá specifika, a ta se promítají do celého procesu koupě, převodu, bydlení či prodeje tohoto bytu. Článek se věnuje výhodám a nevýhodám, které s sebou přináší právě družstevní bydlení.

buildings-498198_640

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody koupě družstevního bytu?

Řekněme, že máme mladý pár, kolem 33 let s jedním dítětem. Proč by si měli pořídit družstevní byt, jaké jsou plusy a mínusy družstevního bydlení?

Odpověď je jednoduchá – družstevní byt je levnější, tedy znamená nižší náklady, často na kratší dobu. Na byt v osobním vlastnictví si pravděpodobně budete muset vzít vysokou hypotéku a budete značně finančně zatíženi po delší dobu.
Další výhodou družstevního bytu je, že koupě či prodej takového bytu je poměrně rychlá záležitost – u družstevního bytu se „pouze“ převádí podíl v bytovém družstvu, což trvá maximálně v řádech dní, zatímco zápis do katastru nemovitostí u bytů v osobním vlastnictví může trvat i několik měsíců. Družstvo navíc nemá pravomoc schvalovat převod družstevního podílu, tedy zde nejsou žádné další průtahy případného převodu.
Co se týče převodu bytu v osobním vlastnictví, ten, kdo byt kupuje platí daň z nabytí nemovitých věcí. U družstevních bytů se žádná daň neplatí z důvodu převodu podílu v bytovém družstvu.
Jednou z nevýhod družstevního bytu jsou stanovy, ve kterých si může družstvo stanovit a upravit svá práva. Často si bytové družstvo ve stanovách vymíní zaplacení úhrady za převod podílu v bytovém družstvu či udělení souhlasu nájemníkovi, který by chtěl byt pronajmout. U bytů v osobním vlastnictví tyto požadavky úplně odpadají – byt je Váš a tečka.
Nevýhodou je i to, zda družstvo splácí úvěr. Pak se Vám totiž zvýší nájemné.

Na pomezí mezi výhodou a nevýhodou je činnost správce družstva. Ta by měla být výhodou v tom, že se stará o společné prostory domu, ale nevýhodou je, pokud se dostane do platební neschopnosti, pak ručí celým svým majetkem i majetkem družstva, tzn. problémy by měli i členové družstva, a proto je výhodné zvolit osobu, která je zodpovědná.
U družstevního bytu může dojít ke vzniku Společenství vlastníků jednotek (SVJ), a to i ze zákona - bez souhlasu vlastníků jednotek, pokud je v domě alespoň pět bytových jednotek a tři z nich vlastní odlišní lidé. Pokud SVJ se rozhodne si vzít úvěr a nebude jej splácet, pak vlastníci bytů o ně mohou přijít.

Při koupi družstevního bytu, ale existují i určitá rizika (stejně jako u koupě bytu do osobního vlastnictví). Jednak by si kupující měl obstarat nájemní smlouvu, potvrzení družstva že převádějící osoba je členem družstva, potvrzení o tom, že byt není zadlužen či že s ním není spojen nezaplacený nájem, dohodu o převodu členství a protokol o předání bytu.