Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 68
Vyberte si nemovitost
Realitní zpravodaj

Nové povinnosti pro vlastníky i nájemníky. Co vše se od 1. července mění?

Nové povinnosti pro vlastníky i nájemníky. Co vše se od 1. července mění?
1.6.2020 - Novely občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích a některých dalších souvisejících zákonů, které se týkají zejména problematiky bytového spoluvlastnictví a družstev, budou..

Proč je dobré mít v době odkladu splátek hypotéku pod kontrolou

Proč je dobré mít v době odkladu splátek hypotéku pod kontrolou
29.5.2020 - S nástupem koronaviru banky z vlastní iniciativy umožňovaly lidem odklad splátek úvěrů. Později vláda vyhlásila zákonné moratorium na splátky úvěrů a klienti se mohli rozhodnout, zda..

Kdo může mluvit do vzhledu vašeho domu?

Kdo může mluvit do vzhledu vašeho domu?
27.5.2020 - Kupujete-li pozemek, často již máte vysněný, či přímo vybraný vzhled domu, který na něm bude stát. Ne vždy se ale musí podařit prosadit právě takový typ stavby, jaký jste si vybrali...
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Blog » Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Plusy a mínusy pořízení družstevního bytu

Družstevní byt má svá specifika, a ta se promítají do celého procesu koupě, převodu, bydlení či prodeje tohoto bytu. Článek se věnuje výhodám a nevýhodám, které s sebou přináší právě družstevní bydlení.

buildings-498198_640

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody koupě družstevního bytu?

Řekněme, že máme mladý pár, kolem 33 let s jedním dítětem. Proč by si měli pořídit družstevní byt, jaké jsou plusy a mínusy družstevního bydlení?

Odpověď je jednoduchá – družstevní byt je levnější, tedy znamená nižší náklady, často na kratší dobu. Na byt v osobním vlastnictví si pravděpodobně budete muset vzít vysokou hypotéku a budete značně finančně zatíženi po delší dobu.
Další výhodou družstevního bytu je, že koupě či prodej takového bytu je poměrně rychlá záležitost – u družstevního bytu se „pouze“ převádí podíl v bytovém družstvu, což trvá maximálně v řádech dní, zatímco zápis do katastru nemovitostí u bytů v osobním vlastnictví může trvat i několik měsíců. Družstvo navíc nemá pravomoc schvalovat převod družstevního podílu, tedy zde nejsou žádné další průtahy případného převodu.
Co se týče převodu bytu v osobním vlastnictví, ten, kdo byt kupuje platí daň z nabytí nemovitých věcí. U družstevních bytů se žádná daň neplatí z důvodu převodu podílu v bytovém družstvu.
Jednou z nevýhod družstevního bytu jsou stanovy, ve kterých si může družstvo stanovit a upravit svá práva. Často si bytové družstvo ve stanovách vymíní zaplacení úhrady za převod podílu v bytovém družstvu či udělení souhlasu nájemníkovi, který by chtěl byt pronajmout. U bytů v osobním vlastnictví tyto požadavky úplně odpadají – byt je Váš a tečka.
Nevýhodou je i to, zda družstvo splácí úvěr. Pak se Vám totiž zvýší nájemné.

Na pomezí mezi výhodou a nevýhodou je činnost správce družstva. Ta by měla být výhodou v tom, že se stará o společné prostory domu, ale nevýhodou je, pokud se dostane do platební neschopnosti, pak ručí celým svým majetkem i majetkem družstva, tzn. problémy by měli i členové družstva, a proto je výhodné zvolit osobu, která je zodpovědná.
U družstevního bytu může dojít ke vzniku Společenství vlastníků jednotek (SVJ), a to i ze zákona - bez souhlasu vlastníků jednotek, pokud je v domě alespoň pět bytových jednotek a tři z nich vlastní odlišní lidé. Pokud SVJ se rozhodne si vzít úvěr a nebude jej splácet, pak vlastníci bytů o ně mohou přijít.

Při koupi družstevního bytu, ale existují i určitá rizika (stejně jako u koupě bytu do osobního vlastnictví). Jednak by si kupující měl obstarat nájemní smlouvu, potvrzení družstva že převádějící osoba je členem družstva, potvrzení o tom, že byt není zadlužen či že s ním není spojen nezaplacený nájem, dohodu o převodu členství a protokol o předání bytu.